Všetko opakuj aspoň 4 - krát.
Ide vlastne len o kapálabháti so striedaním nosových dierok. Iné pramene uvádzajú bhastriku ako úsilné nádychy aj výdychy s aktívnym zapojením bránice. Uplatňuje sa to i pri tzv. holotropnom dýchaní, čo však musí prebiehať pod kontrolou skúseného inštruktora. Cvičenie má silné psychické účinky, ktoré pri nevhodnom použití môžu priviesť človeka až na psychiatriu. K súkromnému cvičeniu postačí horeuvedený postup.
Šítalí, sítkarí
Šítalí znamená príjemné chladenie. Sítkarí je zvuk ale aj chlad, ktorý vzniká pri nádychu cez štrbinu v ústach. V prvom prípade sa nadychuje cez jazyk stočený do trubičky a vysunutý pomedzi zuby. V druhom prípade sa nadychuje cez mierne pootvorené ústa, jazyk je špičkou pritlačený k horným zubom. Vzduch prúdi po okrajoch jazyka štrbinou medzi ďasnami. Pri oboch cvičeniach sa uplatňujú aj bandhy a mudry. Nádychy idú cez ústa, výdychy nosom, pričom sa vydychuje striedavo nosovými dierkami.
Klasické pramene uvádzajú, že týmito cvikmi sa prekonáva smäd, hlad, lenivosť, že sa dá nimi vypestovať pekný telesný vzhľad, ktorý sa podobá na Kamadévu – boha lásky. Tiež sa uvádza, že toto dýchanie lieči pečeň, slezinu, dokonca neutralizuje aj hadí jed.
Brámarí
Brámarí znamená čmeliak. Pri dýchaní vzniká zvuk v oblasti konca mäkkého podnebia, podobný jemnému chrápaniu. Dýcha sa cez obe nosové dierky. Podľa Hathajogapradípiky (II. 67) zvuk sa vyludzuje počas nádychu aj výdychu, pri nádychu je to trochu ťažšie. Ľahšie to ide, ak sa nadychuje len cez jednu nosovú dierku. Podľa spisu Gheranda Samhita (V. 77) sa má brámarí cvičiť okolo polnoci, keď je úplné ticho. Cvičiaci si prstami zapchá uši, nadýchne sa, zadrží dych a s výdychom vylúdi zvuk. Ak sa brámarí cvičí denne, veľmi tíšivo pôsobí na myseľ, ktorú zvuk pohltí. Vibrácie zvuku pôsobia priaznivo na celý mozog. Podobný účinok má aj zvuk vznikajúci pri udždžájí, avšak je o niečo slabší.
Ďalšie druhy pránájámy – murča a plaviní sú v starých spisoch opísané dosť rozdielne a neurčito. Podľa učiteľov jogy stačí aj pokročilému jogistovi kvalitne denne cvičiť nádí šódhanu, k tomu príslušné bandhy a mudry, udždžájí pránájámu a antara kumbhaku.
Účinky pránájámy
Ak chceme pochopiť účinky pránájámy, najmä po zdravotnej stránke, užitočné je vedieť viac o dýchacom systéme a tiež čo prebieha pri dýchaní v organizme.
Okolo alveol v pľúcach sa rozprestierajú kapiláry, ktorých plocha tvorí okolo 50 štvorcových metrov. Na tejto veľkej ploche sa rozprestiera len 60 – 80 ml krvi, čím je zabezpečené dobré nasávanie kyslíka (O2).
Vo vnútri alveol je parciálny tlak O2 105 mm Hg, v krvných kapilárach je to len 40 mm Hg. Na druhej starne parciálny tlak oxidu uhličitého (CO2) v kapilárach je 45 mm Hg, zatiaľ čo v alveolách je to len 40 mm Hg. Molekuly plynov cez steny alveol prechádzajú (difundujú) z oblasti vyššieho tlaku do oblasti s nižším tlakom. Tým je zabezpečený prechod O2 z pľúcnych alveol do krvi a opačne, prechod CO2 z krvných kapilár do vnútorných priestorov pľúc. Kvalita difúzie teda závisí na rozdielnosti tlakov. Čím je rozdiel tlakov väčší, tým je difúzia rýchlejšia.
Pri bežnom dýchaní si výmenu plynov riadi organizmus automaticky, podľa svojich potrieb. Keď sme v pokoji, potrebujeme za minútu 250 ml O2 a vylúčime 250 ml CO2. Pri hladine mora je vo vzduchu 20% O2, čiže malo by nám stačiť nadýchnuť 1,25 litra vzduchu za minútu. V skutočnosti vdýchneme až 6 – 7 litrov, pretože do krvi prenikne (difunduje) len malá časť kyslíka zo vzduchu. Keďže pri výdychu nevydýchneme všetok vzduch, do alveol sa pri nádychu vracia časť vzduchu, ktorá obsahuje len 16% O2. K tomu sa pripojí vzduch zvonka, takže aj to nám ešte stačí. Ak obsah O2 vo vzduchu klesne pod 12%, potom je jeho parciálny tlak veľmi nízky a difúzia prebieha slabo. Tým sa vysvetľuje vysokohorká choroba horolezcov. Na kvalitu výmeny plynov má vplyv aj vlhkosť vzduchu. Keď je vo vzduchu vysoký obsah vodných pár, zníži sa tým parciálny tlak O2, dych sa zrýchľuje. Na druhej strane však príliš suchý a horúci vzduch poškodzuje membrány alveol.
Nadmerný obsah CO2 v krvi je životu nebezpečný. Čerstvý okolitý vzduch ho obsahuje len 0,03%, vydychovaný vzduch 4%. Ak je v okolitom vzduchu do 5% CO2 ešte to nerobí ťažkosti. O niečo vyšší obsah CO2 spôsobuje prekyslenie organizmu (acidózu) a ešte vyšší obsah účinkuje ako jed. Aby v takom prípade nedošlo k poškodeniu zdravia, organizmus zrýchľuje dýchanie a cirkuláciu krvi.
Výskum pránájámy
Dr. K. S. Joshi, vedúci katedry jogy na univerzite v Sogare na pokusných osobách porovnával výsledky účinkov pránájámy a transcendentálnej meditácie. Porovnával techniky konané 20 až 30 minút: riadená relaxácia, báhja kumbhaka, anuloma – viloma a meditácia typu pranava džapa. Každá z týchto techník spôsobila pokles krvného tlaku, pulzu a rýchlosti dýchania. Zvýšený elektrický odpor pokožky potvrdil, že nastalo upokojenie mysle, aktivity mozgu, znížila sa frekvencia a amplitúda mozgových vĺn. Všetky uvedené účinky sú prospešné pri liečení psychosomatických chorôb.
Pri bežnom plytkom dýchaní využívame kapacitu pľúc len na 12%. Niektoré časti pľúc sa takmer nepoužívajú, začínajú chradnúť a chorľavejú. Napríklad je známe, že tuberkulóza sa najčastejšie usadí v pľúcnych hrotoch. Stačí si denne chvíľu zadýchať plným jogovým dychom, a už dochádza k náprave. Nemusíme tak dýchať plných 24 hodín. Ide o to, aby sa čerstvý vzduch aspoň občas dostal do všetkých alveol. Ak pri bežnom dýchaní načerpáme 5 litrov vzduchu za minútu, pri intenzívnom kapálabháti je to až 60 litrov. Čím viac prijmeme O2, tým viac vylúčime CO2. Dýchacie centrum v mozgu sa stíši a tak máme možnosť zaradiť do cvičenia dlhú kumbhaku. Ak cvičíme pránájámu bez kumbhaky v rytme štyroch dychov za minútu, vdýchneme 16 litrov vzduchu, dosiahneme podobný účinok. Ak spravíme len dva dychy za minútu a pridáme aj kumbhaku, vdýchneme len 8 litrov vzduchu. Neprijmeme viac O2, ani nevylúčime viac CO2, skôr naopak. Avšak táto pránájáma posilňuje celý dýchací systém a vplýva na dychové centrá. Najmä ide o časť mozgu (hypotalamus), ktorá má spojenie s mnohými činnosťami organizmu. Výsledkom je, že po istom čase tréningu dýchame hlbšie a rovnomernejšie trvalo, aj keď sa na to nezameriavame. Nastáva zlepšenie autonómnych funkcií, ovládania emócií, regulácie telesnej teploty, príjmu potravy, vylučovania endokrinných žliaz a normalizácia sexuálneho správania.
Medzi dôležité účinky pránájámy patria tlakové zmeny v hrudníku a v brušnej dutine. Sú to dva priestory oddelené od seba bránicou. Keď stúpa tlak v jednom priestore, súčasne klesá v druhom, a naopak. Výsledkom je lepšie prúdenie krvi a lymfy z jedného priestoru do druhého. Závažné sú aj masážne účinky, ktoré sa ešte zlepšujú zaradením bándh a mudier. Má to priaznivý účinok na zdravotný stav vnútorných orgánov.
Pri hlbokom dýchaní sa posilňujú a spružňujú dýchacie svaly. Pri nádychu svaly spevnejú, pri výdychu sa uvoľnia. Aj toto vplýva na činnosť orgánov a telesných funkcií, ktoré majú spojitosť s dýchacími svalmi. Staré texty uvádzajú zníženie pocitov hladu, smädu, menšiu potrebu spánku, zlepšenie vylučovania moča a stolice. Vychádzali z poznatkov intenzívneho cvičenia, ale aj menšie nasadenie prináša úžitok.
Majstri jogy vedeli, že využívame len malú časť mozgovej kapacity. Pataňdžali v Jogasútre už pred 2300 rokmi tvrdil, že pránájáma rozptyľuje závoj, ktorý zakrýva poznanie. Mal na mysli stíšenie mysle, ktorá je potom spôsobilá lepšie sa sústrediť, prejsť do mentálneho cvičenia - dhárany. Podobne potvrdili účinky pránájámy aj iní majstri a staré texty. Pokiaľ sa spomína prebudenie hadej sily - kundalíni šakti, o tejto veci moderná fyziológia nevie nič. Hadia sila je stočená v základni zadnej strednej dráhy (sušumna nádi) v čakre múladhára. Pri dlhšej kumbhake sa spoja dva energetické prúdy – prána vajú a apána vajú a spoločnou silou narazia na kundalíni. Náraz je ešte účinnejší, ak sa cvičí aj s bandhami. To hadiu silu prebudí a začne stúpať po sušumne. Keď dosiahne čakru anahátu (v oblasti srdca), otvorí ju. Výsledkom je, že cvičiaci vnútorne počuje mnohé zvuky (anaháta dhvani), od silných až po najjemnejšie (hučanie mora, bubny, zvonce, včely, strunové nástroje, flauta). Zvuky pohltia myseľ, stáva sa tichou, ustálenou. Postupne zvuky stíchnu a tým nakoniec úplne stíchne aj myseľ. V tomto stave samočinne vzniká zastavenie dýchania - kévala kumbhaka. V ďalšom vývoji kundalíni vystúpi do čakry adžňa, ktorá je sídlom mysle. Nakoniec vystúpi až do čakry sahasrára na vrchole hlavy. To je zavŕšenie vývoja jogína, vstúpenie do najvyššieho stavu – mukti nirvány, čo sa vysvetľuje ako oslobodenie, splynutie s Kozmickým Vedomím. Podrobne sa tým zaoberá Šankara v spise Jogataravali a tiež Púrananda v spise Satčakra nirupana. Podľa starých spisov je cieľom pránájámy oslobodenie z pod vlády hmoty, spása – mókša.
Liečenie pránájámou
Ak ostaneme pri zemi, nájdeme v pránájáme mnoho užitočného v zdravotnom smere. Priaznivo pôsobí na trávenie, vstrebávanie potravy a vylučovanie. Zlepšuje krvný obeh, posilňuje srdce a dýchací systém. Pomáha rozvádzať výživu, hormóny a ďalšie látky do celého organizmu. Má výborný vplyv na celý organizmus, aj na psychiku. Pránájáma čistí telo aj myseľ.
Liečenie zdravotných porúch patrí bežne do medicíny, ktorá v novšej dobe zaznamenala veľké pokroky. Viaceré choroby na ktoré v minulosti zomieralo mnoho ľudí sú dnes už zvládnuté, dokonca sa takmer nevyskytujú. Určite sa to dosiahlo poznaním príčin týchto chorôb a nájdením prostriedkov na ich liečenie. Napriek tomu všetky pokroky v medicíne neviedli k ozdraveniu ľudstva. Napríklad o stresoch a psychosomatických chorobách sa v minulosti takmer nepočulo, dnes však hrajú závažnú úlohu ako rizikový faktor. Podobne, znečistené životné prostredie, nedostatok pohybu a chybná výživa sú teraz závažné a dokazateľné príčiny chorôb.
Nedá sa povedať, že by aj tu medicína nepomáhala, ale je to obvykle len dočasné, choroby sa vracajú. To vedie ľudí k hľadaniu pomoci v homeopatii, prírodnej liečbe, ajurvéde a podobne. K tomu pribudla aj joga, pretože v prípadoch niektorých porúch ponúka prostriedky, ktoré medicína neobsahuje. Dôležité je aj to, že prostriedky jogy sú lacné a posilňujú celkové zdravie. To je dôvod, prečo sa v ostatných desaťročiach joga začala uplatňovať aj v tomto smere.
Aj tu platí, že predchádzanie chorobám má prednosť pred ich liečením. Preventívne pôsobenie pránájámy je omnoho dôležitejšie, než jej liečebné účinky. Najlepšie je osvojiť si ju ešte v čase plného zdravia. Ak sa potom vyskytne zdravotná porucha, je omnoho slabšia a postihnutý človek už si vie pomáhať. Tak ako moderná medicína neobsahuje všeliek, ani pránájáma ním nie je. Lekári znalí veci však potvrdili, aký je to obdivuhodný pomocník pri liečení. Keby ju cvičilo viac ľudí, žili by sme omnoho zdravšie a šťastnejšie. Žiaľ, mnohí siahajú k pránájáme až potom, keď zlyhávajú prostriedky modernej medicíny. Kým zaberajú lieky, človek sa nenamáha nejakým cvičením. Preto každý najskôr skúša lieky, je to pohodlnejšie. Keď to neprináša výsledky, skúša to s pránájámou. Avšak potom je už omnoho ťažšie získať z nej plný úžitok.
Keď chceme začať s pránájámou pri liečení, treba sa najprv pokúsiť odstrániť príčiny chorôb. Ak sa tak nestane, každá liečebná metóda sklame. Medzi príčinami treba spomenúť znečistené životné prostredie, dedičnosť, nesprávne životné postoje, chyby vo výžive, nevyváženosť režimu práce a odpočinku, nedostatky v čistote a hygiene, nedostatok pohybu, stres a napätie.
Životné prostredie. Nie je až také podstatné, či žijeme v teplom, chladnom, suchom alebo vlhkom zemepisnom pásme, vo vyššej alebo nižšej nadmorskej výške. Prirodzená atmosféra neobsahuje škodlivé plyny. Dôležitý je dostatok čistého vzduchu. Pri niektorých chorobách ako sú alergie, astma, úplavica, poruchy trávenia a bolesti hlavy, hrajú istú úlohu aj zmeny počasia. Ľudia trpiaci zápchou a zažívacími ťažkosťami často zisťujú, že zmena zloženia pitnej vody má účinok na ich chorobu. Mäkká voda im pomáha, zatiaľ čo tvrdá voda, obsahujúca anorganické soli sťažuje trávenie. Okrem čistoty tela a odevu čistota okolitého prostredia a čistota mysle sú tiež dôležité pre osobné a sociálne zdravie. Smog a priemyselné exhaláty, znečistenie pitnej vody, mestá s vysokou hustotou obyvateľstva, falšovanie potravín, liekov, rádioaktívny odpad, to všetko sú vplyvy pustošiace ľudstvo teraz i v budúcnosti.
Dedičnosť. Niečo máme dedičné, niečo si spôsobujeme sami a niečo nám spôsobuje životné prostredie. Slepým rodičom sa nemusí narodiť slepé dieťa. Zdediť môžeme farbu očí, pokožky, sklon na plešivosť, astmu, cukrovku, tučnotu. Jednotlivci, ktorých rodičia trpia týmito poruchami, mali by začať s pránájámou už v mladom veku, aby predišli následkom dedičnosti. Môžu sa úplne vymaniť z dedičného vplyvu, alebo aspoň poruchu zmierniť, ak začnú cvičiť včas. Medzi pôsobením vplyvov vonkajška a dedičnosťou je široké pole možností. Dôkazom sú ľudia, ktorí zdedili dedičný sklon na niektorú chorobu, a predsa ju nedostali.
Výživa. Ešte dôležitejšie, než to, čo jeme je ako potravu strávime a asimilujeme. Aj to najlepšie zloženie stravy nám nepomôže, ak ju tráviaci systém náležito nespracuje. Nerovnováha medzi príjmom a výdajom energie, náhlivé jedenie, zložité pokrmy, prílišné tepelné úpravy, to všetko škodí zdraviu.
Práca a odpočinok. Oboje je potrebné a má to byť v rovnováhe. Bez odpočinku sa vyčerpávajú svaly a nervy. Bez primeraného zaťažovania zasa ochabujú a strácajú výkonnosť. Taktiež je potrebná rovnováha medzi telesnou a duševnou prácou. „Nehýbem sa, pokiaľ ma k tomu niečo neprinúti.“ To je filozofia mnohých našich súčasníkov, a žiaľ, týka sa to aj duševnej oblasti. Nedostatok cvičenia vedie k oslabeniu svalov, začína sa hromadiť tuková vrstva, príjem kalórií je vyšší, než ich výdaj. Tak sa pomaly znižuje výkonnosť mnohých telesných funkcií. Zhoršuje sa krvný obeh, klesá prirodzená odolnosť organizmu. Pravidelným cvičením sa dá predísť mnohým poruchám zdravia. Ľahšie sa aj prekonávajú choroby, ktoré sa predsa len vyskytnú, lepšie sa organizmus bráni.
Životné postoje. Dôležitá je sociálna a duševná hygiena. Zaujať správny postoj k tomu čo v živote robíme a s čím sa potýkame je veľmi dôležité. Práca, odpočinok, strava, cvičenie, medziľudské vzťahy, spánok, všade sa vyskytujú príjemné aj nepríjemné okolnosti. Zábava a potešenie sú potrebné pre človeka. Ak však čosi z toho ženieme do krajnosti, alebo to maximálne potlačíme, škodíme si. Zlaté pravidlo káže vypestovať si správny pohľad na to, „čo je málo“ a „čo je veľa“. Ľahké je to rozpoznať, ťažšie je podľa toho žiť. Ľudia ďaleko viac trpia svojou ľahkomyseľnosťou a nezáujmom o správny spôsob života, než vplyvmi dedičnosti. Rozháraná životospráva je najväčším nepriateľom zdravia.
Moderná doba priniesla zrýchlenie činností a náhlenie sa. Telesnú záťaž prevzali stroje, záťaž nervovej sústavy sa však zvýšila. Medzi telom a psychikou je úzka väzba, napätie v jednom sa prenáša na druhé. Súčasný svet núti človeka stále byť v akejsi ostražitosti, ktorá udržuje myseľ v napätí. Dokonca aj počas odpočinku sa vnucujú myšlienky na vysporiadanie sa s ťažkosťami. Telo a psychika sú schopné znášať záťaž len do istej úrovne. Ak sa záťaž prekročí, poruší sa stav psychofyzickej rovnováhy a objavia sa príznaky nedostatočnej prispôsobivosti novým pomerom. Veda a technika predkladá stále novšie prístroje a vynálezy. Prispôsobiť sa tomu vyžaduje čoraz viac energie. Psychické napätie stúpa a prejavuje sa množstvom toku impulzov, ktoré prúdia z mozgu do rozličných častí tela: do svalov tváre, šije, brušnej steny a do hladkých svalov vnútorných orgánov. Tieto impulzy pôsobia na žľazy a vnútorné orgány a narušujú ich normálnu činnosť. Tak sa vytvára hypertenzia, nespavosť, cukrovka, artritída, prekyslenie, vetry ap. Prejavuje sa to na orgánoch, ale pôvod choroby sa v samotnom orgáne nájsť nedá, pôvod je v psychike. Kým sa myseľ neoslobodí od prevládajúceho napätia, porucha sa nedá účinne napraviť. Odstránenie príznakov pomocou drogy nemôže viesť k trvalej náprave. Napríklad existuje mnoho prípravkov proti nespavosti, ale majú aj vedľajšie účinky. Navyše, kto si na prípravok zvykne, postupne dávky zvyšuje.
Poruchy zdravia z uvedených príčin narastajú závažným tempom. Ak ich nedokážeme úplne odstrániť, treba ich aspoň zmierniť. Zápasíme s chorobami, ktoré boli v minulosti bezvýznamné. Medicína je tu často neschopná poskytnúť účinnú pomoc. Stále viac medicínskych odborníkov si to uvedomuje a hľadajú pomoc aj v joge a naturálnej medicíne. Pránájáma nie je všeliek, nenahrádza medicínu. Nie je súperom medicíny, môže však byť jej pomôckou.
Zdravotné aplikácie
Dr. K. S. Joshi vo svojej publikácii Yogic Pranayama uvádza mnohé zdravotné poruchy, pri ktorých sa pránájáma úspešne uplatnila. Odporúča zoznámiť sa s technikami pránájámy a bez náhlenia a netrpezlivého očakávania výsledkov začať pozorne cvičiť.
Poruchy držania tela
Chrbtica obsahuje približne štyristo svalov a väzov. Nesprávna poloha niektoré z nich zbytočne zaťažuje. Zhrbenie, ochabnuté plecia a lordózy sú bežné u nadpolovičnej väčšiny populácie. Výsledkom sú bolesti v chrbte, v ramenách a v šiji, ktoré zhoršujú pohyb, dýchanie a nakoniec vedú k vážnym poškodeniam chrbtice. Vzpriamené držanie tela v stoji v sede i pri práci vyrovnáva rozloženie váhy pozdĺž chrbtice a jemne spevňuje brušné svaly. Držanie tela sa dobre napráva cvičením pránájámy s kumbhakou, alebo i bez nej, v trvaní dvadsať minút denne. Počas pránájámy je chrbtica vystretá a precvičujú sa svaly hrudníka aj brucha. Mládež v období rýchleho rastu medzi dvanástym a štrnástym rokom máva zhrbený postoj. To je pravý čas na započatie s cvičením pránájámy. Keby sa masovejšie uplatnila, bolo by viac vzpriamenej chôdze a vystretých ľudí. K pránájáme je žiadúce pridať niektoré ásany, najmä predklony a záklony. Výborne napráva držanie tela aj ľah na bruchu.
Bolesti hlavy
Pocit bolesti kdekoľvek v tele je spojený s funkciou mozgu. Samotný mozog je však necitlivý na bolesť. Bolesť hlavy je spôsobená tlakom krvi v cievach a vo vnútri mozgovej pokrývky. Môže to súvisieť s napätím v očiach, prechladnutím alebo sinusitídou. Bolesti z meningitídy sú veľmi zriedkavé.
Pomáha pravidelné cvičenie pránájámy so zaradením kapálabhátí. Kumbhaka nie je nevyhnutná. Dvadsať kôl denne by malo stačiť. K tomu je veľmi užitočné robiť denne džalanéti, počas dvoch až troch týždňov.
Migréna
Migrénu charakterizujú kruté bolesti hlavy, ktorým často predchádzajú psychické alebo vizuálne rozruchy a niekedy nasleduje ospalosť. Migréna často začína už v detstve. Častejšie ňou trpia ženy, tiež osoby tvrdé, zlostné, ctižiadostivé, nervózne. Pred očami sa môžu vyskytovať svetelné bodky, aj keď sú zatvorené. Svetelné bodky sú spôsobené sťahovaním a rozširovaním ciev. Artérie a ich odnože v mozgu a v mozgovej blane sa rozširujú a spôsobujú bolesti. Spojené je to s nevoľnosťou a svetloplachosťou.
S pránájámou možno začať až po odznení bolesti. Najprv tri série kapálabhátí. Potom dvadsať dychov (N+V = púraka a réčaka), každý dych má trvať dvadsať až tridsať sekúnd, dvakrát denne. Šesť dychov šítalí (bez kumbhaky) môže byť zaradených na záver. Treba odstrániť nesprávnosti vo výžive a predchádzať nadmernému vzrušeniu. Ásany na podporu činnosti pečene: širšásana jednu minútu a sarvangásana päť minút denne. Treba odstrániť zápchu, znížiť príjem tukov, korenia a kyslých zložiek. Vyhýbať sa horúčave a chladu. Keď sa blíži nápor migrény, treba po horúcom kúpeli relaxovať v zatemnenej miestnosti. Výborné je proti migréne aj néti.
Cukrovka
Spôsobuje ju nedostatočná činnosť podžalúdkovej žľazy. Ak sa inzulín dostatočne netvorí, potom sa veľké množstvo glukózy dostáva do krvi a odtiaľ je vylučovaná močom. Sprevádzané je to častým močením, smädom, chudnutím a únavou. Dôležitým znamením je spomalené hojenie poranení. Postihnutý často cíti hlad, avšak jeho hmotnosť klesá napriek bohatému jedeniu, pretože vylučovaná glukóza z obličiek by sa za normálnych okolností mala spaľovať v tkanivách a dodávať energiu.
Cukrovka prebieha tromi štádiami. V prvom sa neprejavujú žiadne príznaky a ani testy nie sú pozitívne. V druhom sú príznaky slabé, test na toleranciu glukózy je normálny, ale test na toleranciu kortizónu už dáva výsledky. Ukazuje na menší nedostatok tvorby inzulínu, čo však ešte nemá podstatný vplyv na telesný metabolizmus. Príznaky sa prejavia až v treťom štádiu. V štvrtom pacient potrebuje liečenie inzulínom. Obvykle až v tomto štádiu si uvedomí svoju chorobu.
Dôležité je, že cukrovka môže byť odhalená aj v rannom štádiu. V tomto štádiu sa dá na chorobu veľmi dobre pôsobiť pravidelným cvičením pránájámy. V neskorších štádiách sa má cvičiť tiež, ale treba brať aj inzulín.
Človek ohrozený cukrovkou by mal začať s pránájámou čím prv, už v mladšom veku. Tri série kapálabháti na začiatok. Desať krát báhja kumbhaka nasleduje po kapálabháti a potom aspoň desať kôl nádí šódhana (anuloma – viloma). Pránájámu s kumbakou, či bez nej, treba cvičiť každé ráno a večer. Ásanay na udržanie dobrej kondície treba cvičiť raz denne. Šank prakšalána, vamana dhautí a vastra dhautí sú ďalšie veľmi užitočné techniky. Vamana dhautí by sa mala robiť dva až trikrát do týždňa, vastra dhautí raz týždenne a šank prakšalána raz za tri mesiace.
Pri cukrovke je dôležité dodržovať predpísanú diétu. Treba denne prijímať dostatok listovej a surovej zeleniny. Tiež je potrebný dostatočný príjem kvapalín na správnu činnosť obličiek. Vylúčiť zápchu a duševné napätie. Meditácia pomáha predchádzať napätiu.
Obezita
Predpokladá sa, že hypotalamus obsahuje jedno centrum na kontrolu sýtosti a druhé podnecujúce apetít. Ak sa medzi nimi poruší rovnováha, buď človek neprimerane priberá, alebo stráca chuť do jedla a chudne. Niekedy si prejedaním človek kompenzuje nedostatok uspokojenia v citovej oblasti, depresie, stresy ap. Najčastejšie je to však zlozvyk, podobne ako fajčenie a alkoholizmus. Ak sa zlozvyk zmení na závislosť, potom sa prekonáva ťažko.
Pránájáma posilňuje myseľ, odstraňuje psychické napätie. Pôsobením na hypotalamus poskytuje možnosť ovplyvniť centrá hladu a sýtosti a obnoviť ich rovnovážnu činnosť. Odporúča sa raz denne cvičiť štyridsať kôl anuloma – viloma alebo uddžájí pránájámu s kumbhakou v trvaní aspoň desať sekúnd a dvadsať kôl báhja kumbhaka s bandhami. Nejesť medzi hlavnými jedlami. Päť až desať minút pred jedlom vypiť pohár vody. Obmedziť príjem kalorickej výživy a dôkladne prežúvať. Dostatok pohybu, napríklad denne je potrebná aspoň hodinová rezká prechádzka.
Zápcha
Isté je, že zápcha je nepriateľom zdravia. Správne má dôjsť k vyprázdneniu raz až dvakrát denne. Porucha nastáva nepravidelným stravovaním, nesprávnym zložením potravy, nedostatkom prívodu kvapalín a vlákniny. Niektorí ľudia majú slabé nutkanie na vyprázdnenie a musia na to čakať dlhý čas. Iní zasa na to potrebujú vypiť kávu alebo čaj. K úplnému vyprázdneniu nemusí dôjsť ani pri viacerých stoliciach denne. Niektorí ľudia dostávajú zápchu v čase príjmu liekov obsahujúcich belladonu, narkotiká, drogy na podporu močenia a soli kovov. Stolica v konečníku tvrdne a schne. Vyžaduje to zvýšiť tlak pri vyprázdňovaní, dlhšie sedenie na záchode, čím sa cievy rozšíria. Vznikajú hemoroidy, nastáva krvácanie z konečníka, vyčnievanie čreva, vytekanie hlienov a nepohoda. Ohrození sú ľudia so sedavým zamestnaním a nedostatkom pohybu, pokiaľ majú zápchu. Hemoroidy môžu byť vnútorné – tie viac krvácajú, alebo vonkajšie – tie sú bolestivejšie.
Treba posilniť svaly čreva. Dvadsať kôl anuloma – viloma pránájámy s desať až dvadsať sekundovou kumbhakou a príslušnými bandhami tvorí dostatočnú dennú prax. K tomu je vhodné cvičiť ásany. Každodenná prechádzka, vypitie pohára vody hneď po prebudení, dostatok zeleniny a prirodzenej potravy, ovocia obsahujúceho pektíny a dostatočný pitný režim počas dňa, na to treba stále pamätať. Pomáha tiež vypiť tri až štyri poháre vlažnej vody s troškou soli, potom zacvičiť suptavadžrásanu a trieť brušnú stenu. Vyvolá to pohyb vnútorností za desať až pätnásť minút.
Vetry
Tvorba plynov vo vnútornostiach je prirodzená vec. Časť z nich sa vstrebáva cez črevá počas procesu trávenia. Ťažkosti spôsobuje ich nadmerné množstvo, ktoré sa tvorí kvasením a hnilobnými procesmi. Pri nedostatku pohybu a nesprávnej výžive sa zhoršuje účinnosť pečene a tvoria sa vetry. Ak sa plyny zablokujú v hrubom čreve, tlačí na okolité orgány, vzniká bolesť v bruchu alebo pri srdci.
Tri kolá kapálabháti a dvadsať kôl anuloma – viloma pránájámy denne je účinný prostriedok nápravy. Okrem toho treba cvičiť ásany na udržovanie dobrej kondície a vynechať potraviny bohaté na tuky a bielkoviny. Na zvýšenú tvorbu plynov má vplyv aj úzkosť a napätie, čo sa tiež dá odstrániť cvičením pránájámy.
Poruchy trávenia
Ide o zhoršenie chuti do jedla a spomalenie tráviaceho procesu. Často to súvisí s nadmernou tvorbou vetrov, nevoľnosťou, zápchou a zlým dýchaním. V niektorých prípadoch sa vyskytuje hnačka a zvracanie. Príčinou býva väčšinou stres, úzkosť, nervozita, citové vzruchy a tiež nedostatok pohybu.
Pránájámou sa posilňuje výkonnosť tráviacich orgánov a odstraňujú psychické príčiny. Odporúča sa udždžájí alebo anuloma – viloma a cvičenie ásan. Veľmi užitočná je agnisára. Treba zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov skupiny B.
Kyslosť
Tráviaca kyselina sa tvorí v žalúdku v závislosti na druhu potraviny, jej vône, farby, ale tiež má na to vplyv aj stav psychiky. Riadia to impulzy z autonómneho nervového systému, ktorý má dve vetvy: sympatikus a parasympatikus. Keď sa poruší vyváženosť ich činnosti z psychických príčin, vznikajú psychosomatické choroby. Medzi ne patrí aj nadmerná alebo nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny. Zlosť alebo strach podnecujú sympatický a adrenálny systém, čím sa brzdí sekrécia v žalúdku a črevách. Tak vzniká hypoacidita. Žiarlivosť, závisť a frustrácia podnecujú parasympatikus, čím sa aktivizuje činnosť tráviaceho systému a vzniká hyperacidita.
Náprava spočíva vo vyvážení pôsobenia sympatiku a parasympatiku. Na to dostatočne poslúžia tri kolá kapálabháti s desiatimi kolami báhja kumbhaky a dvadsiatimi kolami anuloma - viloma pránájámy, s príslušnými bandhami. K tomu sa majú cvičiť ásany a vamana dhautí. Vamana dhautí sa má robiť ráno na lačno.
Vredy tráviaceho traktu
Môžu byť akútne alebo chronické. Chronické sú bolestivé. Bolesť môže pretrvávať zopár týždňov, potom sa vytratiť a objaviť sa znova. Asi dve hodiny po jedle sa objavuje pálčivá bolesť, ktorú možno odstrániť alkáliou alebo zvracaním. Môže sa objaviť aj pálenie záhy. Psychosomatické príčiny vyvolajú trvalú tvorbu kyseliny, ktorá spôsobí vredy na dvanástorníku alebo na stene žalúdka. Inou príčinou môžu byť nesprávne stravovacie návyky.
Pránájáma a vamana dhautí sú dve účinné pomôcky. Treba upraviť výživu, vyhýbať sa alkoholu, koreniu a feferónkam. Vhodné je mlieko a varená zelenina.
Vysoký krvný tlak
Dospelý človek by mal mať horný tlak (systolický) okolo 120 mm Hg a dolný (diastolický) 80 mm Hg. S vekom cievy strácajú svoju pružnosť, srdce musí vyvíjať väčšie úsilie a tlak narastá. U tučných ľudí sú zasa cievy zúžené vrstvou tuku v nich. V každom človeku tlak stúpne aj pri telesnej aktivite, ale po jej skončení o chvíľu poklesne. V prípade hypertenzie to trvá omnoho dlhšie. Hypertenzia v mnohých prípadoch dopredu signalizuje možnosť vzniku kardiovaskulárnej choroby.
Joga môže poskytnúť značnú pomoc. Odporúča sa relaxácia, báhja kumbhaka a pránájáma bez antara kumbhaky. Relaxovať by sa malo v ľahu dvadsať minút, ráno aj večer. Potom má nasledovať desať kôl báhja kumbhaky a dvadsať kôl nádychov v trvaní 10 sekúnd a výdychov v trvaní 20 sekúnd. Treba tiež mierne telesne cvičiť.
Kŕčové žily
Vznikajú pri státí alebo sedení a nedostatku pohybu. Cievy sa chorobne rozšíria a sú bolestivé. Každý druh pránájámy zlepšuje obeh krvi. Ásany typu širšásana, sarvángásana, viparita karaní odľahčujú cievy a napomáhajú odtoku krvi z nich. Pomôckou sú aj pružné obväzy nôh a tiež sa osvedčilo podložiť ich počas spánku vankúšom, aby boli vyššie.
Prechladnutie, nádcha a zápaly dutín
Sliznice môžu byť zúžené, prípadne upchaté, je z nich zvýšený výtok hlienov a sú precitlivené. Sínusy sú dutiny spojené s nosovými prieduchmi. Pri silnom prechladnutí sa zapália, sprevádzajú to bolesti hlavy a oblasti medzi obočím. Niekedy to sprevádza i horúčka, opuch, upchatie prieduchov a môže to prejsť do chronického stavu. Mnohí ľudia trpia týmto ochorením následkom zvýšenej citlivosti na chlad, ale aj na reakciou na nečistoty v ovzduší a rôzne pachy.
Precitlivenosť možno odstrániť technikou néti, cvičením kapálabháti a pránájámy. Stačia tri kolá kapálabháti a dvadsať kôl súrja bhedana. Počas prvých dvoch až troch týždňov sútra néti denne a potom len dvakrát týždenne.
Chronická bronchitída
Je to zápal slizníc priedušiek. Zhoršuje ju fajčenie, prach a vlhkosť. Pri dlhšom trvaní klesá pružnosť stien priedušiek, pľúca sa tiež menej rozťahujú a zmršťujú, zhoršuje sa dýchanie, najmä u starších ľudí. Sprevádza to kašeľ a tvorba lepkavých hlienov.
Preventívne pôsobí kapálabháti a pránájáma. Ochorenie najprv treba vyliečiť a potom začať s pránájámou, pravidelne, denne. K tomu cvičiť ásany na posilnenie celkovej zdatnosti. Výborne pomáha aj néti a zavše vamana dhautí.
Astma
Pokiaľ ide o zriedkavú kardiálnu astmu, ktorú spôsobuje zlyhávanie srdcovej komory, tá patrí výlučne do pôsobnosti lekárov. Na bežnú bronchiálnu astmu je možné účinne pôsobiť nástrojmi jogy. Spôsobená je nadmernou citlivosťou priedušiek a ich odnoží. Značne sa tu uplatňuje dedičnosť, precitlivenosť na alergény, ale tiež pôsobenie psychiky. Zúžením dýchacích ciest sa sťažuje výdych. Sprevádza to pískanie, lapanie po vzduchu, niekedy zápcha, upchatie nosa, ekzémy a svrbivé zápaly kože.
Počas záchvatu je použitie jogy dosť problematické, obvykle sa to rieši liekmi. Po odznení záchvatu treba usilovne cvičiť kapálabháti, pránájámu s kumbhakou a bandhami. Na posilnenie kondície ásany. Odporúča sa udždžájí, anuloma – viloma a súrja bhedana. Pomáha vamana dhautí denne, najmä však keď sa blíži záchvat a horúci kúpeľ nôh.
Nervozita a nepokoj
Treba sa pevne rozhodnúť pre nejaký cieľ, nejakú činnosť a nepreskakovať stále na čosi iné. Vytvára to v človeku zmätok. Na upokojenie mysle pomáha denné cvičenie pránájámy.
Nespavosť
je spôsobená rušivými vplyvmi bežného života a psychickým napätím. Liekmi sa dá odstrániť len dočasne a vzniká závislosť, zvyšovanie dávok a tiež vedľajšie účinky.
Pred spánkom stačí 20 minút cvičiť ásany, 15 minút relaxovať a potom 10 minút striedavé dýchanie pravou a ľavou nosovou dierkou.
Reumatická artritída
Postihuje viac ženy. Najprv sú zasiahnuté drobné kĺby, neskôr väčšie. Začína to neurčitými bolesťami, neskôr sa objavujú opuchliny a bolesti kĺbov. Sprevádza to ranná stuhnutosť, únava a bolesti kĺbov. Obvykle bývajú spolu postihnuté kĺby rúk aj nôh.
Medzi hlavné príčiny patrí nesprávna výživa a potláčané emócie. Odporúčajú sa hlavne ásany, ktoré zlepšujú pohyb kĺbov: gomukhásana, bhadrásana, uttana – mandukásana, halásana, bhudžangásana. Pomáhajú striedavé horúce a chladné kúpele, hladovka, masáže a úprava výživy. Po odznení bolestí cvičenie pránájámy.
Pokles maternice
Počas pôrodu môže dôjsť k poraneniu a k poškodeniu panvového dna, z čoho sa prehne maternica dozadu a poklesne. Býva to bolestivé a môže to spôsobiť neschopnosť vynosiť ďalšie dieťa.
Priehybu maternice možno predchádzať ale to aj liečiť cvičením ásan a pránájámy s bandhami. Odporúčajú sa: bhadrásana, gomukhásana, uttana – mandukásana, joga mudrá, paščimóttanásana, matsjásana. Osobitne dôležité sú ašvini mudrá, a múla bandha.
Nepravidelná menštruácia
Nepravidelnosť signalizuje nejakú chorobu, hormonálnu alebo emočnú poruchu. Vyskytuje sa nadmerné alebo dlhotrvajúce krvácanie a pridlhé medziobdobia. Charakteristické sú kŕče v podbruší. Potrebné je lekárske vyšetrenie. V prípade infekcie alebo hormonálnej poruchy treba to liečiť. K liečeniu napomáhajú ásany a pránájáma.
Sexuálna nedostatočnosť
Krajné stavy sú impotencia a neplodnosť. Z jogy veľmi dobre pomáhajú cvičenia, ktoré posilňujú oblasti súvisiace so sexuálnou činnosťou. Odporúča sa denne cvičiť: širšásana, sarvangásana, paščimóttanásana, ašvini mudrá a naulí. Z pránájámy kapálabhátí, 10 kôl báhja kubhaky a anuloma – viloma.
Neprispôsobivosť
K prekonávaniu prekážok vonkajšieho rázu pomáha materiálne a sociálne zabezpečenie. To však nestačí, pretože sú aj prekážky duchovného rázu, ktoré by mali odstraňovať náboženstvá a filozofické systémy. V tomto smere môže prispieť joga.
V Indii sa uskutočnil pokus s dlhodobo uväznenými ťažkými kriminálnikmi. Cvičili tri mesiace ásany a pránájámu. Výsledkom bol pokles konfliktov medzi väzňami, ubudlo pesimizmu, výbuchov zlosti a rozrušenosti. Predstavitelia väznice zistili u absolventov kurzu vzostup sebadôvery, vyrovnanosti a schopnosti spolupracovať.
Skúsenosti potvrdili, že pránájámou sa lepšie prekonávajú návyky na fajčenie a alkohol. Pránájáma v duševnej oblasti zmenšuje prekážku medzi tým, čo si želáme, a tým čo sa nám splní. Tiež vytvára rovnováhu medzi vnútorným a vonkajším svetom. Ako k tomu dochádza, nie je ešte celkom objasnené. Isté však je, že by ju mal cvičiť každý, kto chce spokojne a zdravo žiť.
Podľa Joshiho publikácie voľne spracoval Milan Polášek