Prejsť na obsah stránky
Jogová spoločnosť
Jogová spoločnosť
Vyhľadávanie ...
  • Úvod
  • Jogová spoločnosť
  • Učitelia
  • Kurzy
  • Oznamy
  • Články
  • Otázky a odpovede
  • Register ŠO
  • Kontakty
Prejsť na navigáciu

Bdelá pozornosť

Zažili ste sklamanie v rodine, na pracovisku? Sklamali vás priatelia? Máte strach z choroby, zo smrti, zo straty niekoho blízkeho? Uniká vám to, po čom túžite? Cítite slabosť, bezútešnosť, rozladenosť? Je proti tomu nejaký prostriedok? Je! Treba si vypestovať „duševné svaly“, najlepšie ešte v čase, keď sa ešte nič nedeje. Keď potom príde krízové obdobie, akoby ste to našli.

V čom spočíva to pestovanie „duševných svalov“? V ovládnutí mysle. Nepokojná myseľ je ako rozbúrená hladina jazera. Nevidíme cez ňu do hĺbky a nevidíme na nej správne ani zrkadlenie okolia. Všetko je zdeformované. Čím viac sme citovo na situácii zainteresovaní, tým je hladina našej mysle rozbúrenejšia, tým menej sme schopní správne vidieť, usudzovať a zachovať si pokoj. Ako ovládnuť myseľ, ako si pestovať „duševné svaly“? Metódu poznali už dávni mudrci. Je ňou cvičenie bdelej pozornosti.

Sústavná bdelosť sa týka všetkého, čo nás stretá, či už je to príjemné, neutrálne, alebo nepríjemné. Vždy si všetko uvedomujeme, nesnažíme sa uniknúť, ani pred nepríjemnými pocitmi z tela, ani pred stavmi mysle. Dobrou pomôckou bdelosti je všetko pomenovať v rytme dýchania. Napríklad keď ma niečo bolí v duchu si opakujem pri nádychu „bolí“, pri výdychu „bolí“. Alebo pri nervozite pri nádychu „nervozita“, pri výdychu „som nervozita“. Princíp starostlivého pozorovania vyžaduje neoddeľovať sa od toho, čo prebieha. Som to ja, je to môj stav a môj pocit. Ani pred ním ani neunikám, ani na ňom nelipnem, len si ho uvedomujem, splývam s ním. Čiže udržujem si neutrálny postoj. Je to dôležitá podmienka prístupu k cvičeniu. Nepotrebujeme sa čohosi zbaviť, lebo tak by sme odmietali sami seba a stratili by sme príležitosť sebapoznania. Keď nezúčastnene pozorujeme svoj hnev, radosť, smútok, bolesť, strach..., dôjde k zmiereniu a stav sa stíši. Samozrejme, nie je to jednoduché, aspoň spočiatku nie, preto je dobré postupovať krok za krokom. Napríklad mám zlosť, čo je úhlavný nepriateľ duševnej pohody. Postupujem takto: uvedomujem si, že mám zlosť, pozorujem, že kdesi z môjho vnútra vyviera zlosť. keď sa zlostím, som sám zlobou. Potlačiť zlosť znamená potlačiť alebo vyhnať sám seba. Preto zlosť nepotláčam, len si ju uvedomujem  

  1. Prijmem zlosť priateľsky, je to moja zlosť. Nechávam ju splývať so svojou pozornosťou. Aby sa však pozornosť udržala bdelá a jasná, musím stále vedome dýchať.

  2. Láskavo sa správam k svojej zlosti, ako keď matka tíši plačúce dieťa, privinie si ho, neodmieta ho, aj keď ju trápi.

  3. Uvedomujem si a pozorujem ako sa zlosť tíši, mám ju pod kontrolou.

  4. Teraz sa môžem podívať hlbšie na príčinu svojej zlosti. Pokiaľ zlosť planie, nie som schopný podívať sa lepšie na seba. Premýšľam o príčine, ktorá ma vyprovokovala k zlosti. Lenže reakcia je moja, ja som ochorel zlosťou, kdesi zlyhala moja „imunita“ proti zlosti. Keď chcem liečiť chorobu, musím poznať jej príčinu. Mám príležitosť stať sa sám sebe lekárom, zbaviť sa svojich predsudkov a názorov, ktoré sú podhubím zlosti. Akonáhle správne zistím pravú príčinu svojej zlosti, keď spoznám v sebe jej prameň, začne sa samotná vytrácať. Dostaví sa pokoj, vnútorný mier a možno aj pocit radosti z vyliečenia.

    Pozor: Počas celého uvedeného postupu musím vedome dýchať! Moja pozornosť sa postará o všetko, je to hlavný, univerzálny liek.

    Cvičenie je dobre robiť vo voľnej prírode, lepšie sa darí. Vyžaduje trpezlivosť, nenechať sa ničím rozptyľovať. Predmetom sústredenosti môže byť čokoľvek (kvet, obrázok, predmet, predstava). Najcennejšie je sústrediť sa na niektorý svoj vážny problém, napríklad nevraživosť k niekomu, odpor, zlosť, nenávisť, strach... Môže to byť nepríjemné a objaví sa sklon prerušiť pozorovanie, uhnúť, radšej o tom nevedieť. Tým sa však nič nevyrieši, zostane to v hĺbke bytosti, bude to naďalej tlieť, až raz opäť vyšľahne oheň v plnej sile. Treba len vedome dýchať a usmiať sa v duchu na tú nepríjemnosť ako na priateľské napomenutie. Osvedčilo sa kladenie otázok: Prečo cítim odpor? Prečo sa hnevám? Prečo tak prudko reagujem? Prečo som mlčal, keď bolo treba prehovoriť? Koho alebo čo mi to pripomína? Prečo sa ma to dotýka?

    Veľmi užitočné je pozorné jedenie. Najprv chvíľu dýchať, usmievať sa a podívať sa na okolosediacich. Potom sa pozorne dívať na jedlo a vnímať v ňom celú prírodu, celý vesmír. Najlepšie je zvyknúť si nerozprávať pri jedle, naučiť sa sústrediť len na jedenie. Ak sa pri jedení debatuje o nepríjemných veciach, aj najlepšie pripravené jedlo stráca veľa na svojej hodnote.

    Cvičiť pozornosť môžeme v sede, v ľahu v stoji a aj pri chôdzi. Poloha má poskytnúť pohodlie a mier, nie trýzniť telo. Ak sa objaví nepohodlie, treba polohu veľmi pozorne zmeniť. Ak sme pozorní pri akejkoľvek činnosti bežného života a zaujímame pri tom postoj pozorovateľa, potom je to dobré cvičenie spojené so životom. O to vlastne ide. Môže to byť spev vtáka, zvuk kostolného zvona, pohľad na kvet, čokoľvek nám môže pripomenúť dýchanie, návrat k sebe, radostný úsmev a plnosť života v prítomnej chvíli.

    Cvičenie v chôdzi je výborná vec. Má sa pri tom prežívať radosť z chôdze samotnej, z pohybu a dýchania. Kráčajte tak, ako keby ste nohami hladili matičku Zem, ktorej ľudstvo tak ublížilo. Keď vás upúta pohľad na pekný kvet, pokochajte sa ním, ale potom znova sledujte svoj dych a pôžitok z chôdze.

    Keď zazvoní telefón, alebo keď idete telefonovať, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite, usmejte sa na toho kto asi volá, alebo komu idete volať a potom uskutočnite hovor. Pravdepodobne to prebehne v dobrom, priateľskom duchu, resp. to zmierni napätie menej príjemného rozhovoru. Podobný postup môžete použiť pri státí v rade, čakaní na autobus a podobne. Aj nepríjemná okolnosť vám môže pripomenúť, že máte vedome dýchať, brať to s úsmevom a byť v prítomnosti. Keď sa to naučíte, bude vám to slúžiť celý deň, nielen v danej chvíli. Bude to mať mimoriadne priaznivý vplyv na vaše vzťahy s okolím.

    Vyčítať niekomu alebo niekoho úporne presviedčať je neúčinné. Lepšie je nevyčítať, nemudrovať, neškriepiť sa, ale snažiť sa súcitne pochopiť. Keď pochopíme, otvorí sa priestor pre lásku a tak nastane zmena k lepšiemu. Každý človek má v sebe prameň súcitu a lásky. Pozitívnymi myšlienkami ho odkrývame a čistíme, negatívnymi znečisťujeme a zahrabávame.

    Pri podávaní ruky, objatí niekoho, dívaní sa na niekoho, treba vedome dýchať. Zážitok bude obojstranne hlbší. Ak cítime duševnú prázdnotu, nemá zmysel potriasať ruku, objímať alebo potľapkať niekoho po pleci.

    V každej veci okolo nás môžeme vnímať celý vesmír. Napríklad v kúsku papiera sú chemické prvky, strom, voda vzduch, slnečné svetlo, leto, zima, semená, klíčenie, rast... V kvete je zdroj hnoja a v kúsku hnoja je výživa kvetu. Jedno i druhé tu má miesto, svoju cenu, jedno závisí na druhom. Tak je to so všetkým v prírode, tak je to i s dobrom a zlom, šťastím a utrpením. Keď chceme niečo pochopiť, musíme sa s tým hlboko zžiť, zjednotiť sa, odstrániť dvojnosť, dualitu.

    Keď sa v mysli viac zapodievame tým, čo je zlé, vytvárame si zásobník zlých myšlienok, ktoré v skrytosti budú čakať na svoju príležitosť, aby nás zaplavili nepokojom a nešťastím.. Lepšie je myslieť na dobré veci, vytvoríme si zásobník dobrých myšlienok, ktoré sami o sebe sú zdrojom pokoja a radosti. Nemusíme za tým nikam putovať, môžeme to rozvíjať kdekoľvek, hneď tu a teraz.

    Vysedávať v tichu a predstavovať si, že sa naša láska šíri priestorom ako rádiové vlny je málo účinné. Skutočná a účinná láska sa viditeľne prejavuje v dennom živote, v správaní sa k ľuďom, prírode a spoločnosti. Bdelosť má byť spojená s účinným skutkom. Keď vidíme a chápeme, mali by sme i konať.

    Pri cvičení pozornosti si nevytyčujeme žiadny cieľ. Nesnažíme sa z toho čosi vyťažiť, získať. Len sa tešíme z toho že dýchame, kráčame, sedíme, ležíme, relaxujeme, jeme, alebo niečo robíme. Základom pocitu šťastia je bdelosť k tomu čo prebieha v prítomnej chvíli. Ak sa zameriavame na niečo, čo chceme cvičením dosiahnuť, rozlaďujeme sa a strácame rytmus. Keď nie sme sami so sebou v prítomnom okamihu, všetko nám uniká. Vytvárať si nádeje znamená strácať energiu, ktorú treba využiť v prítomnosti. Keď vedome dýchame vraciame sa do prítomnosti. Budúcnosť sa aj tak sama odvinie z toho, čo prebieha v prítomnosti. Niet cesty k šťastiu, šťastím je cesta.

    Za inšpiratívne myšlienky k článku ďakujem knižke Thich Nhat Hanha: Peace Is Every Step. Už viackrát sa mi potvrdilo, že netreba príliš behať po svete za informáciami, že v správnej chvíli dostaneme poučenie, ktoré nám práve patrí.

     

    Milan Polášek 

    Článok bol uverejnený v časopise Spravodaj čís. 4/2000


 

ČO BY SME MALI VEDIEŤ

K tomu aby sme zvládli vyskytujúce sa prekážka, ako je nepokoj alebo telesné obmedzenia, potrebujeme intenzívne úsilie, istú disciplínu, ktorú jogíni volajú tapas. Tapas je možné preložiť i ako horko či oheň, teda planúce nadšenie pre jogovú prax. Aby ste naplno mohli zažiť účinky jogy, potrebujete dobrú vytrvalosť; cvičte preto pravidelne a sústredene. Pri tom vám pomôže, ak začleníte prax jogy ako pevný rituál do všedného života a všetky triky mysle na odpútanie  sa od cvičenia, ako je nepokoj, výhovorky a pochybnosti, budete považovať za zaujímavú výzvu. Pravidelnosť a láskyplná oddanosť jogovej praxi bude odmenená citeľnými zmenami smerom k citlivosti, živosti a uvoľneniu.

Citát z knižky: Medical yoga - Anatomicky správne cvičení

 



Späť na Duševná hygiena
  • Spravodaj JOGA A ZDRAVIE
  • Najčítanejšie články!
  • Duševná hygiena
  • Duševné techniky
  • O dýchaní a pránájáme
  • Zdravotné účinky jogy

JOGOVÁ SPOLOČNOSŤ

Moskovská 12
811 08 Bratislava

 IČO: 00681229

číslo účtu: IBAN: SK5009000000000011481575  

DAGMAR BLIGHT

Predseda JS
Mob.: 0908 732 388

E-mail: dagmar.blight@joga.sk


SOŇA FTÁČNIKOVÁ

Podpredsedníčka JS
Mob.: 0905 55 07 47
E-mail: sonicka@joga.sk

Prihlásenie do newslettera

Chcete byť informovaný o novinkách a výhodných ponukách?
Prihláste sa k odberaniu.

*Nesprávny formát
2014 – 2023 © Jogová spoločnosť
Tvorba web stránok a redakčný systém od firmy AlejTech, spol. s r.o.
Tvorba web stránok